64 Yıllık Maziye Sahip Anadolu İİBF Sizi Bekliyor

Neden İİBF ?

Çünkü; KÖKLÜ BİR EĞİTİM GELENEĞİNİN TEMSİLCİSİYİZ!

Eğitim – Öğretim hayatına 1958 yılında başlayan Fakültemiz, yarım yüzyılı aşan köklü bir eğitim geleneğinin temsilcisi olarak yerleşik ve kurucu fakülte olmaktan kaynaklanan kurumsal kültür ve kurumsallaşmış bir yapıya sahiptir. Bilgi birikimi ve tecrübesi sayesinde Fakültemiz “en iyiler” arasındadır ve saygın bir yere sahiptir.

Çünkü; SEÇKİN BİR AKADEMİK KADROYA SAHİBİZ!

Fakültemiz, derin köklerinden güç alan seçkin eğitim – öğretim kadrosu ve her biri önemli başarılara imza atmış bilim insanları ile çağdaş eğitim anlayışı çerçevesinde gençlerimizin geleceğini yönlendirmektedir. 42 Profesör, 31 Doçent ve 24 Doktor Öğretim Üyesi ünvanı taşıyan öğretim üyesi ile oldukça zengin bir akademik kadroya sahip olan Fakültemizde öğrencilerimizin niteliklerini ve yeteneklerini sürekli olarak artırma yönünde faaliyetlerde bulunulmaktadır. Fakültemizin öğretim kadrosu gerek teorik gerek pratik uygulamalarla öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken onları çeşitli meslek grupları çalışanlarıyla buluşturmakta ve güncel bilgilerle donatarak hızla değişen iş dünyası dinamiklerine alıştırmaktadırlar. Fakültemizin öğretim elemanları “öğrenci odaklı üniversite” kavramı kapsamında öğrencilere danışmanlık hizmeti verirken başta görüşme saatleri olmak üzere öğrencilerimizin görüş ve önerilerini paylaşma ortamlarına da destek vermektedir.

Çünkü; NİTELİKLİ ÖĞRENCİYİ ÇEKEBİLEN FAKÜLTEYİZ!

Fakültemiz nitelikli öğrenciler için önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir ve her yıl yükselen ölçüde tercih edilmektedir. Öğrencilerimizin yarıdan fazlası üniversite sınavında Fakültemizi ilk beş tercihleri arasına yerleştirmiş adaylardan oluşmaktadır. Üniversite giriş sınavında alınan taban puanların baz alınması yoluyla yapılan sıralamada Fakültemizin tüm bölümleri Türkiye’deki eşdeğerleri arasında “ilk on” içinde yer almaktadır. Öğrencilerimiz genellikle geldikleri kentlerin seçkin liselerinin mezunlarından oluşmakta ve büyük çoğunluğu İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir gibi büyük illerden gelmektedir. Fakültemiz geniş bir program yelpazesiyle ulusal ve küresel toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasiteye sahip olup isteyen öğrencilerimize çift anadal programları ile ikinci diploma, yandal programları ile sertifika alabilme fırsatı sunmaktadır.

Çünkü; GELİŞMİŞ ALTYAPI VE DONANIMA SAHİBİZ!

Fiziki şartları, çalışma, sosyal, mali imkanları ile Türkiye’nin önde gelen Fakültelerindendir. 17.600 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Fakültemizde eğitim ve öğretimin aksamadan yürütülmesi ve bilgi çağının gereklerinin karşılanabilmesi çerçevesinde araç-gereç hizmetleri, öğrenciye yönelik bilgisayar laboratuarı hizmetleri ve sosyal faaliyetlerin yapılabilmesi için her türlü olanak ve donanım bulunmaktadır. Fakültemiz; depreme dayanıklı binaları ve 24 saat aralıksız süren güvenlik hizmetleri sayesinde huzurlu bir yaşam alanı sunmaktadır.

Çünkü; TÜRKİYE’NİN ÖRNEK ALINAN BİR KAMPÜSÜNDEYİZ!

Fakültemiz Türkiye’nin en beğenilen kampüslerinden biri olan Anadolu Üniversitesi kampüsü içinde yer almakta ve kampus hayatının sunduğu tüm imkanlardan yararlanabilmektedir. Yüzme havuzundan tenis kortlarına, sinemasından alışveriş merkezlerine, öğrenci hastanesinden konser salonlarına, öğrenci yurtlarından sergi salonlarına kadar hem öğrencisine hem de akademik ve idari personeline sayısız imkanlar sunan kampüsümüz, öğrencilerimizin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek bir şekilde tasarlanmıştır. Öğrencilerimiz şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde oluşu itibarıyla gelişmiş bir kent olan Eskişehir’in tüm imkanlarından da yararlanma şansına sahiptir.

Çünkü; ÖĞRENCİLERİMİZE BİR YABANCI DİL KAZANDIRIYORUZ!

Anadolu Üniversitesi’nin, Türkiye’nin dünya ile entegrasyonunu ilerletmesinde rol alacak geleceğin yöneticilerini yetiştirmede yabancı dil bilgisinin önemini ön plana çıkartması ve altyapısını hazırlamasının bir sonucu olarak Fakültemizin öğrencilerine yabancı dil hazırlık eğitimi verilmektedir. Öğrencilerimiz isteklerine bağlı olarak yabancı dil hazırlık sınıflarında okuyabilmekte ve her dönem yabancı dilde verilen dersleri alabilme imkanı sunularak öğrendikleri yabancı dillerini geliştirme fırsatı bulmaktadır.

Çünkü; BİZ ULUSLARARASI BİR FAKÜLTEYİZ!

Fakültemiz gerek kurulmuş olan uluslararası işbirlikleri ve gerekse öğrenci-öğretim elemanı değişim programlarının etkin kullanımı sayesinde artık küresel ölçekte varlık göstermektedir. Kanada Lethbridge Üniversitesi’nde iki döneme kadar ders alma olanağı sunan, UOLP SUNY Cortland (ABD), UOLP-SUNY Empire State College (ABD), UOLP Leeds Beckett (İngiltere) üniversiteleriyle çift diplomaya sahip olma imkanı veren ve öğretim dili İngilizce olan uluslararası ortak lisans programlarına imza atmış olan Fakültemiz Avrupa Birliği ülkeleriyle de Erasmus programı çerçevesinde öğrenci ve öğretim elemanı değişimini başarıyla yürütmektedir. Erasmus programı çerçevesinde bugüne kadar Avrupa Birliği ülkeleri ve ilgili anlaşmalara dahil ülkelerden 342 öğrenciye ev sahipliği yapan Fakültemiz 1305 öğrencimizi de Avrupa Birliği ülkelerine göndermiştir. Bunun dışında Erasmus Mundus, Mevlana gibi diğer uluslararası değişim programlarıyla ve ikili protokollerle de Fakültemiz 56 öğrenciye evsahipliği yapmıştır. Bu programlar kapsamında önemli sayıda yabancı öğretim elemanı da Fakültemize kısa ve orta süreli ziyaretlerde bulunarak seminerler, dersler ve konferanslar vermişlerdir. Bu değişim etkinliklerinin artarak devam edeceği öngörülmektedir. Öte yandan Fakültemiz çatısı altında dünyanın her bölgesinden öğrenciler tam zamanlı eğitim almaktadırlar. Halihazırda Fakültemizde İngiltere, Almanya, Avustralya, Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Gürcistan, Arnavutluk, Gabon gibi ülkelerin de aralarında olduğu 27 farklı ülkeden YÖS kapsamında Fakültemize yerleşenler ve Türkiye Bursları bursiyeri olarak toplam 145 yabancı öğrenci öğrenim görmektedir.

Çünkü; ESKİŞEHİR’DEYİZ!

Fakültemiz, ESKİŞEHİR’dedir! Eğitim düzeyi, kültür birikimi, özgün kimliği ve ekonomisiyle Türkiye’deki iller arasında yaşam kalitesi en üst düzeyde olan Eskişehir’de öğrenci olmak gerçek bir ayrıcalıktır. Eski ve yeninin başarılı bir sentezi olan ve öğrencilerimize sadece bir yürüme mesafesinde olan kentimiz, hareketli yaşamı, değişimi üretime çevirebilmesi, düzenli ulaşımı, iş dünyasının güçlü ve köklü yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Öğrencilerimiz Fakültemizin ideal konumundan dolayı ders dışı zamanlarında sanat, kültür ve tarihle yoğrulmuş olan şehrimizin her türlü imkânından rahatlıkla yararlanabilmektedir. Üniversite öğrencilerinin yerel yaşam ve halk ile son derece uyumlu bir şekilde yaşadığı şehrimizin etkileyici mimarisi, zengin tarihsel mirası ve güzel tabiatı önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin büyük şehirlerinin arasında bir kavşak niteliğinde olması dolayısıyla ulaşım sorunu olmayan şehrimiz son dönemde yüksek hızlı tren ve havayolu ulaşımında yapılan yatırımların da etkisiyle günübirlik seyahatlerin bile rahatlıkla yapılabildiği önemli bir çekim merkezi haline gelmiştir. Üç büyük üniversiteyi barındıran gençlik ve öğrenci kenti Eskişehir, öğrencilere büyük kentlerin imkanlarını fazlasıyla sunarken tam aksine büyük kentlerin pahalılık, ulaşım zorlukları, hava kirliliği ve güvenlik riskleri gibi dezavantajlarını barındırmamaktadır.

Çünkü; MEZUNLARIMIZLA ÖMÜR BOYU BERABERİZ!

Fakültemiz, mezunlarıyla iletişimini koparmayan ve kurumsal kültürünü öğrencilerinin bir ömür boyu taşıyabilecekleri bir kimliğe dönüştürebilmektedir. Türkiye’nin ve dünyanın her köşesinde 25.000’e yakın mezunu ile başarılı iş yaşamı öykülerine imza atan mensuplarımız her yıl Mayıs ayında Eskişehir’de düzenledikleri “Pilav Günü” başta olmak üzere birçok ilde bir araya gelerek etkinlikler düzenlemektedir. Bir ömür boyu kullanabilecekleri “Mezun Kartı” ile ömürlerinin her döneminde kapıları mezunlarına açık olan Fakültemiz, internet ortamında kurulan mezunlar derneği web sitesi ile mezunların Fakülteleriyle iletişimlerini canlı tutmaktadır.

Çünkü; BAŞARILI ÖĞRENCİLERİNE MADDİ DESTEK VEREN FAKÜLTEYİZ!

İsteyen öğrencilerimize üniversitemizin çeşitli birimlerinde yarı zamanlı işlerde çalışma imkanı sunulmaktadır. Fakültemizin başarılı öğrencilerine burs veren çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluş bulunmakta, bu kurumlarla yapılan işbirlikleri ve öğrencilerimize yapılan duyurular ile ihtiyacı olanlar bu konuda sürekli bilgilendirilmektedir.

Çünkü; İLETİŞİMİ GÜÇLÜ ve SOSYAL BİR FAKÜLTEYİZ!

Fakültemizdeki eğitim ortamı her türlü sosyal, sanatsal ve kültürel etkinliklerle desteklenmekte ve böylelikle öğrencilerimizin sosyal açıdan güçlü, girişimci, iletişim yeteneği gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri arzu edilmektedir. Fakültemiz kurulduğu yıldan bu yana bünyesinde oluşturduğu ekiplerle çeşitli branşlardaki spor müsabakalarına katılmakta ve en üst sıralarda dereceler elde etmektedir. Fakültemizde bulunan donanımlı sergi salonumuz çok sayıda değerli sanatçıyı konuk etmiş ve öğrencilerimizle buluşturmuştur. Türkiye’den ve dünyadan değerli yazar, sanatçı ve bilim insanları konferans, söyleşi ve benzeri etkinlikler ile yıl boyunca Fakültemizde konuk edilmektedir. Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında düzenlenen Bahar Yürüyüşü ve Panayır’da çok sayıda faaliyet gerçekleştirilmekte ve bir ömür boyunca unutulmayacak güzel hatıralar doğmaktadır. Fakültemizin öğrencileri “doğa sporları kulübü”, “işletme ve ekonomi kulübü”, “turizm ve gezi kulübü”, “felsefe kulübü”, “bilgisayar kulübü” ve “dans kulübü” gibi üniversite çapında faaliyet gösteren ve sayıları kırkı aşan kulüplere üye olarak kendilerini geliştirme ve aynı zamanda eğlenme imkanı elde edebilmektedir.

Çünkü; TOPLUMSAL SORUNLARA DUYARLI FAKÜLTEYİZ!

Fakültemiz içinde yaşadığı toplumun sorunlarının farkındadır ve toplumsal sorunlara duyarlıdır. Fakültemizde, öğrencilerimizin toplumun sorunlarıyla ilgilenmelerini, bu sorunlara çözüm arama ve belirlenen sorunlara çözüm fırsatı bulabilmelerini sağlamak; işbirliği, dayanışma, etkili iletişim ve öz değerlendirme becerilerini desteklemek amacıyla toplumsal sorumluluk bilincinin uygulamalı olarak kazandırıldığı dersler programlarımıza dahil edilmiştir. Fakültemizdeki topluma hizmet uygulamaları dersleri, geniş öğrenci katılımı ve kendine özgü başarılı uygulamaları ile benzerleri arasında sivrilerek sistemli ve etkin olarak yürütülmekte, bu konuda çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile işbirliği yapılmaktadır. Sonuçta; topluma hizmet faaliyetleri, öğrencilerin ülkesinin ve dünyanın gerçeklerini bilen, kendini ifade edebilen, özgüveni yüksek, olgun, ekip çalışmalarına yatkın, sosyal sorunların çözümüne yönelik sorumluluk alan, aktif yurttaşlar olarak gelişimine katkıda bulunmaktadır.