Fakülte Tanıtımı

FAKÜLTEMİZ

Kurtuluş Savaşı’nın kaderini değiştiren önemli zaferlere, Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundaki ilk fetihlere, Selçuklular, Romalılar, Bizanslılar ve Frigler gibi dünya tarihinin büyük aktörlerine sahne olmuş topraklar üzerinde yeşeren bir kent olan Eskişehir’de 1958 yılında kurulan ve bugünkü ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’nin temelini oluşturan İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ, kuruluş yıllarından itibaren Türkiye’de örgün öğretimin güçlü bir temsilcisi olmuştur. Fakültemiz sadece ulusal değil uluslararası alanlarda da eğitim-öğretiminin kalitesi, akademik ve bilimsel başarılarıyla tanınmakta ve tercih edilmektedir. Küresel standartlarda bilgi ve beceriyle donatılmış, sosyal yönü gelişmiş bireyler yetiştirmek için dünyadaki ve ülkemizdeki gelişim boyutlarını sürekli izleyen Fakültemiz yarım asırı aşkın bir zamandan beri topluma faydalı mezunlar vermekte, öğrencilerini 21. Yüzyılın dinamiklerine uygun bir şekilde yetiştirmektedir. Tüm paydaşlarının sorunlarına duyarlı, temel değerleri gerçeklik ve erdem olan, yaşam boyu eğitim hedefi ile hareket eden Fakültemiz toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla ülke, bölge, kent, sanayi çevresindeki toplumsal, teknolojik, bilimsel, sosyal, kültürel ve ekonomik yapıya katkı sağlamaktadır. Analitik düşünebilen, etik değerlere ve topluma bağlı, aidiyet duygusu güçlü sosyal, özgüvenli ve öğrenmeye açık, yaratıcı ve profesyonel yeteneklere sahip mezunlar yetiştirmeyi görev bilen Fakültemiz, uluslararası standartlara ulaşmak amacıyla yenilikçi, rekabetçi, girişimci ve uygulamaya dönük programlar üretme, bu programları teknoloji tabanlı eğitimle birleştirerek Türkiye’nin gelişimine çok boyutlu katkılar sağlama misyonunu da taşımaktadır.

TARİHÇE

Kuruluş: Akşam Eskişehir Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu, 1958
Kurucu ve Okul Müdürü: Prof. Dr. Orhan Oğuz
Başlangıçtaki öğretim üyesi sayısı: 3
İlk kayıtlı öğrenci sayısı: 39 kız, 329 erkek, Toplam: 368
Eğitim yılı başlangıcı: 6 kasım 1958, Perşembe, Saat 16.00

 • 1959’da 7334 sayılı yasa ile “İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi” (EİTİA) kuruldu ve yeniden yapılandırıldı (Akademi Reisi: Prof. Dr. Orhan Oğuz)
 • (Öğretim üyeleri: 17 Profesör, 15 Doçent, 14 Asistan, Toplam: 46)
 • Akşam Eskişehir Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu ilk mezunları 1962’de verildi: İşletme- Muhasebe Şubesi: 46 mezun, İktisat- Maliye Şubesi: 26 mezun (Toplam 72).
 • 1968’de 10. Kuruluş Yıldönümü: 64 öğretim üyesi ve yardımcısı, 3800 öğrenci.
 • 1974 yılında EİTİA’ya bağlı olarak Kütahya’da Yönetim Bilimleri Yüksekokulu, Afyon’da Maliye ve Muhasebe Yüksek okulu kuruldu.
 • 1977 yılında EİTİA “Fakülte” halini alması için karar alındı ve 1978 yılında tamamlandı. Aynı süreçte Afyon Mali Bilimleri Yüksekokulu ile Kütahya Yönetim Bilimleri Yüksekokulu da fakülte haline getirildi
 • 4 Kasım 1981 tarihli 2547 Sayılı kanun ile getirilen “akademilerin üniversitelere” dönüşmesi gerekliliği üzerine 20 Temmuz 1982 tarihli 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Anadolu Üniversitesi kuruldu. Bu yapılanma içinde EİTİA, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne (İİBF) dönüştü. Fakültenin üç bölümünde (İşletme, İktisat ve Maliye) 1982-1983 öğretim yılında mevcut öğrenci sayısı 2158’dir.
 • 1992 yılına kadar Anadolu Üniversitesi’ne bağlı olan Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin kurulmasının ardından 1992’de Anadolu Üniversitesinden ayrıldı.
 • 1989 yılında Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü kuruldu.
 • İngilizce İşletme Programı 8 Şubat 2000, İngilizce İktisat Programı 13 Şubat 2001 tarihindeki YÖK Yürütme Kararlarıyla kuruldu ve her iki bölüme 50’şer öğrenci alındı.
 • YÖK Genel Kurulu’nun 6 Mayıs 2005 tarihli kararıyla fakültenin İktisat, İşletme, Maliye ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinde “İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı Programı” açıldı.

KONUM

Fakültemiz, Anadolu Üniversitesi’nin Yunus Emre Kampüsü içerisinde bulunmaktadır. Yunus Emre Kampüsü Eskişehir il merkezindedir ve şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Öğrencilerimiz şehir merkezine yürüyerek ulaşabildikleri gibi tramvay, belediye otobüsü ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarından da yararlanabilmektedir. Eskişehir İli İç Anadolu Bölgesinin kuzeybatı kısmında, önemli yolların kavşak noktasında yer alır. Kuzeyden Karadeniz, kuzeybatıdan Marmara, batı ve güneybatıdan da Ege coğrafi bölgeleri ile komşu olan Eskişehir doğudan ve kuzeyden Ankara, güneyden Afyon, güneydoğudan Konya, kuzeybatıdan Bolu, batıdan Bilecik ve Kütahya illeri tarafından çevrelenmiştir. Eskişehir Ankara’ya 233 km, İstanbul’a 330 km ve İzmir’e 412 km uzaklıktadır.

FİZİKSEL YAPI

Fakültemiz idari bina, eğitim öğretimin yapıldığı derslik ve amfiler bloğu ile Dekanlık Binası olmak üzere 3 bloktan oluşmaktadır. Dekanlık binası, Dekan, Dekan Yardımcıları ve Fakülte Sekreteri odaları, 1 konferans salonu, 1 Eğitim Elemanları Kafeteryası, 4 adet derslik, öğrenci işleri, not işleri birimi, 1 arşiv ve sergi salonundan oluşmaktadır. Öğretim Elemanları bloğu toplantı ve proje odaları, 115 adet Öğretim Elemanı Ofisinden oluşmaktadır.Amfi ve derslikler bloğu ise 4 bilgisayar laboratuarı, 11 amfi, 11 derslik, 6 idari oda, 1 dinlenme odasından oluşmaktadır. Fakültemiz 17.600 m2 alana sahiptir.

EĞİTİM-ÖĞRETİM HİZMETLERİ

Fakültemizde eğitim-öğretim faaliyeti gösteren beş bölüm bulunmaktadır: İşletme, İktisat, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü. Bu bölümlerin çatısı altında 13 program bulunmaktadır. Bu programlar aşağıdaki gibidir.

 • İktisat Bölümü
 • İşletme Bölümü
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü
 • Maliye Bölümü
 • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
 • İngilizce İktisat Programı
 • İngilizce İşletme Programı
 • İktisat (UOLP-SUNY Cortland)
 • İşletme (UOLP-SUNY Empire State College)
 • İşletme (UOLP-Leeds BEckett)

Programlarla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İNSAN KAYNAKLARI

Fakültemizde 132 kadrolu akademik personel, 30 adet 657 4/A kapsamında kadrolu çalışan, 3 adet sözleşmeli personel ve 9 adet geçici işçi olmak üzere 174 personel bulunmaktadır. Akademik personelimiz 32 Profesör, 27 Doçent ve 46 Yardımcı Doçent ünvanı taşıyan öğretim üyesinden ve 27 yardımcı öğretim elemanından oluşmaktadır.

ULAŞIM

Fakültemizin içinde bulunduğu Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü şehir merkezine sadece 2 km uzaklıkta olup şehrin içinden geçmekte olan Ankara-İstanbul-Bursa çevre yolu üzerinde bulunmaktadır. Fakültemize çeşitli biçimlerde ulaşım olanakları bulunmaktadır. Otogardan kampus önüne tramvay ve belediye otobüsü ile ulaşmak mümkündür. Tren istasyonundan yürüyerek gelinebileceği gibi yine tren istasyonundan kolaylıkla ulaşılabilecek mesafelerden tramvay, otobüs veya minibüse binmek suretiyle ulaşılabilir.

BARINMA

Eskişehir kenti öğrenci yaşamı için ideal bir ortam sunmaktadır. Eskişehir’in yerlileri yıllardan beri öğrenciler ile iç içe yaşamaktadır ve iki büyük üniversiteye sahip olan kent halkı üniversite yaşamını tamamıyla özümsemiştir. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu kampus etrafında bulunan, kiraları ve ücretleri büyük kentlerle kıyaslandığında oldukça makul olan apart dairelerde ve özel apart yurtlarda kalmaktadır. Öğrencilerimiz bu sayede hiçbir ulaşım aracına ihtiyaç duymaksızın sadece yürüyerek Fakültemize ve şehir merkezine gidebilmektedir.

BESLENME

Eskişehir tam bir öğrenci kenti olduğu için öğrencilerin alışveriş yapacağı ve yemek yiyebileceği çok sayıda alternatif mekan bulunmaktadır. Evde yemek yapma alışkanlığı olmayan öğrenciler için oldukça lüks restaurantlar var olmakla birlikte çok düşük fiyatlarla temiz ve güvenilir yemek sunan kuruluşlar da bulunabilmektedir. Kampüs içinde öğrencilerimize yemek sunan bir öğrenci yemekhanesi bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi Öğrenci Yemekhanesi, Türkiye’nin en ucuz ve aynı zamanda en kaliteli yemeğini sunan yemekhanelerinin başında gelmektedir. Yemekhanemiz sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün hizmet vermektedir.

Fakültemizin Adresi:

Anadolu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yunus Emre Kampüsü, 26470 ESKİŞEHİR

Fakültemiz Tanıtım Filmleri:

Öğrencilerimizden fakültemize dair…

GAMZE BİLGE

KADİR İSTİFÇİ

NURCİHAN MUTLU

BAHRİYE ZÜMRÜT ERGİN

OĞUZHAN SİNAN YILDIRIM

CEMRE KELLECİ

Mezunlarımızdan gelen mesajlar