Mezuniyet Süreci

ÖĞRENCİLERİMİZİN MEZUN OLMA SÜRECİNDE DİKKAT ETMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

Lütfen, akademik danışmanınıza ve öğrenci işlerine başvurmadan önce aşağıdaki kontrol listesini gözden geçiriniz!

 1. Bir öğrencinin mezun olabilmesi içingenel not ortalamasının en az 2,00 olması; gerekli koşulları yerine getirerek elde ettiği toplam kredisinin 240 ECTS olması; FF, DZ, YZ notu olmaması gerekmektedir. Transkriptinizi bu noktaları dikkate alarak incelediniz mi?
 2. Hangi katalogtan sorumlu olduğunuzu biliyor musunuz? (YENİ KATALOGTAN 2007-2008 öğretim yılı ve daha sonraki dönemlerde birinci sınıfa veya yabancı dil hazırlık sınıfına kayıt olan öğrenciler sorumludur. Fakülteye 2007-2008 öğretim yılından daha önce kaydolan öğrenciler ESKİ KATALOG’dan sorumludur.)
 3. Sorumlu olduğunuz katalogtaki “zorunlu dersleri” başarıyla tamamladınız mı?
 4. Sorumlu olduğunuz katalogtaki “mesleki seçmeli” dersleri yeterli kredide tamamladınız mı?
  [Eski katalogtan sorumlu öğrencilerin almaları gereken mesleki seçmeli ders kredileri şunlardır: İşletme (41,5), İngilizce İşletme (9), İktisat (54), İngilizce İktisat (34,5), Maliye (30), ÇEKO (37) ECTS Yeni katalogtan sorumlu öğrencilerin almaları gereken mesleki seçmeli ders kredileri şunlardır: İşletme (45,5), İngilizce İşletme (46),İktisat (45), İngilizce İktisat (45), Maliye (54), ÇEKO (36) ECTS]
 5. Zorunlu ve yeterli kredide “mesleki seçmeli” derslerinizi aldıktan sonra toplam kredinizi 240 ECTS’ye tamamlayacak kadar “serbest seçmeli” ders aldınız mı?
 6. Akademik Yetersizlik Uyarısı almış iseniz, kayıt yenilediğiniz ilk dönemde, açılması halinde yaz okuluyla birlikte, öncelikle FF, YZ ve DZ notu olan dersleri almak koşuluyla CC’nin altında not aldığı derslerdenistediklerinizi tekrar ederek genel not ortalamasını en az 2.00’a yükselttiniz mi?
 7. Alınması zorunlu olan YÖK Seçmeli derslerden birini aldınız mı?
 8. Başarısız olduğunuz “mesleki seçmeli” veya “serbest seçmeli” bir dersin yerine uygun olan başka bir ders seçerken “YERİNE” işlemi yaptınız mı?
 9. Çekildiğiniz bir zorunlu ders var ise sonradan aynı dersi aldınız mı? Çekildiğiniz bir seçmeli dersiniz var ise sonradan aynı dersi veya başka bir seçmeli dersi alıp “YERİNE” işlemi yaptınız mı?
 10. Bir dersin kredisi o dersten başarılı olduğunuz andaki değeriyle hesaplanmalıdır. Toplam kredinizi hesaplarken transkriptinizde gözüken genel kredi toplamından başarısız olduğunuz derslerin kredilerini çıkardınız mı?
Soruların Açıklamalarını İndirmek İçin Tıklayınız